تیره های لک که به دیگر نقاط ایران رفته اند

تیره های لک که به دیگر نقاط ایران رفته اند

 

1-تیره هایی از طوایف لک دلفان به شمال ایران رفته واکنون در دهکده های مکارود و تیت دره و کجور ساکنند وبه دلفانی مشهورند.زبان آنها لکی وپیرو مذهب اهل حق می باشند.همچنین تیره ای دیگر بنام خواجه وند با گویش لکی در اکثر روستاهای کلاردشت وکجور ساکنند.

2- طایفه ای بنام کورونی از لکهای طرهان به دهکده های خدا آبادو شاهپور کازرون وچهل چشمه شیراز مهاجرت کرده و ساکن شده اند.اینان در زمان نادر شاه به این مکان کوچ کرده اند.

3- گروهی به منوخان جیرفت کرمان مهاجرت کرده که اکنون نیز باگویش لکی وفرهنگ قبیله ای خود زندگی می کنند.

4- در زمان فتحعلی شاه گروهی از لکها به زنجان رفته وساکن شده بودند.

5-گروهی از لکها به قزوین مهاجرت کرده اند.احتمالا در زمان رضا خان

6- گروهی دیگر از لکها احتمالا در زمان نادر شاه برای مقابله با افغانها به خراسان رفته ودر آنجا سکنی گزیده اند.

/ 5 نظر / 12 بازدید
همایون

با سپاس از شما دوست عزیز. در باره لکهای کلاردشت و کجور باید بگم که همه اونها رو مردم شمال با عنوان خواجه وند میشناسند هر چند که همه خواجه وند نیستند.اونها سالها با بومیان آن منطقه بر سر زمین و زیستگاه جنگهای خونینی داشته اند و ولی عاقبت دو طرف به هم زیستی مسالمت امیز رضایت داده اند.

ماردین لک

با سلام لازم به ذکر است که حدود 100000 لک در کردستان ترکیه(در شهر گووةر و ماردین) و اطراف آنکارا(بیشتر در شهر هایمانا)زندگی میکنند که هنوز به لهجه لکی و کمی مخلوط با کرمانجی حرف میزنند که برای لکهای ایرانی کاملا فابل فهم است

دلفانی

با عرض سلام.اهل حق یک مذهب نیست بلکه یک فرقه می باشد .فرقه با مذهب تفاوت دارد.

علی احمد

گروههایی از طوایف لک موسوم به عبدلکوند در روستاهای شهرستان سنقر وکلیایی سکونت دارند که بنابر گفته های پیران قوم از منطقه خاوه الیشتر بدانجا کوچیده اند لطفا اگر مقدور است اطلاعاتی در مورد عبدلکوندها در سایتتون درج کنید