الشتر پایتخت شعر لکی

الشتر پایتخت شعر لکی

(همایش شعر لکی)

سرزمین آب و آبادانی، و خدای ایشتار چند روز پیش میزبان همایش منطقه‌ای آسیب‌شناسی شعر لکی یادواره‌ی ملامنوچهر کولیوند بود، تا شاعران و پژوهشگران غرب ایران (کرمانشاه، ایلام، همدان و لرستان) در این دیار گرد هم آیند و زبان لکی را مورد بحث و بررسی آسیب‌شناسانه قرار دهند


 در ابتدای برنامه سیدفخرالدین حسینی رئیس اداره‌ی فرهنگ و ارشاد شهرستان سلسله ضمن خوشامدگویی به حاضرین قوم لر را قومی مستقل دانست که همواره فرهنگ خاص خود را حفظ نموده است و زبان لکی را نیز زبانی مستقل دانست که کمترین تأثیر را از دیگر زبان‌ها پذیرفته است.

منبع:

 http://loor.ir/News.asp?nid=864&ln=fa

 

/ 1 نظر / 23 بازدید
ئاگرین

الشتر از شهرهای استان لرستان در غرب ایران است.واز مناطقي است كه به لكستان مشهور است. این شهر مرکز شهرستان سلسله است.همچنین مرکز بخش مرکزی شهرستان سلسله(معروف به بخش الشتر) نیز می‌باشد. مردم الشتر بیشتر به گويش لكي از زبان كردي صحبت می‌کنند. ساختار اجتماعی این شهر به صورت قومی-قبیله‌ای می‌باشد. حسنوند، کولیوند و یوسفوند از طایفه‌های ساکن این شهر می‌باشند. منطقه الشتر به خاطر طبیعت بکرش همیشه مورد توجه قرار می‌گرفته‌است بگونه‌ای که محل تفرج پادشاهان و امرا بوده‌است. خاندان پهلوی عمارت‌هایی برای تفریح و تفرج در این شهر ساختند که در حال حاضر این اماکن در اختیار سپاه پاسداران می‌باشد. الشتر شهری تاریخی با قدمت نسبتا زیاد است. به علت قرار گرفتن بر سر راههای باستانی اهمیت ویژه‌ای داشته‌است. حمدالله مستوفی آن را جزو سرزمین کردستان آورده‌است. کشف سنگهای قبور مربوط به سلسله محلی آل برسق در منطقه الشتر نشانگر نفوذ و استقرار این سلسه در این منطقه‌است. بیشتر اهمیت این منطقه مربوط به دوره اسلامی است.