اقوام لک و تفاوت های آنان

 

اقوام لک و تفاوت های آنان

منبع:  کتاب دستور زبان لکی، صفحات 33 تا 36

نوشتاری از : امین دادستان

دامنه ی زبان لکی از نظر جغرافیایی محدوده ی گسترده ای را در می گیرد که از شمال به استان کردستان و جنوب به خوزستان می رسد و البته اگر اقوام پراکنده را حساب نکنیم. اما در واقع لک نشین ها در شهرستان های دلفان، کوهدشت، هرسین و سلسله ساکنند یعنی تنها در این شهر ها است که لک ها غالب باشند اما در بسیاری از شهرستان های دیگر خرم آباد، بروجرد و نهاوند هم اقوام لک نشینی وجود دارد. همچنین گویش برخی کردها بسیار شبیه به لکی است مانند گویش های کرمانشاهی.

اما ما انواع گویش ها را تنها در دامنه ی همان چهار شهرستان بررسی می کنیم. حال اندکی توضیحات را در مورد این چهار شهرستان و تقسیم بندی نگارنده از انواع گویش ها:

نورآباد دلفان:

دلفان پر جمعیت ترین شهرستان لک نشین است که دیگر شهرستان های  مذکور هر کدام در سوی این شهرستان قرار دارند. لذا دلفان از نظر جغرافیایی مرکز اقوام لک است. مردم دلفان اکثرا لک زبانند و اقلیت زبانی خاصی نیز در این شهرستان وجود ندارد. مردم دلفان به طوایف مختلف تقسیم می شوند از جمله: نورعلی، چواری، میربگ، اولادقباد، ایتیوند، کلیوند، کاکاوند و ...

یادآوری نگارنده: نام طایفه ی کلیوندی امروزه به طور رسمی کولیوند نوشته و خوانده می شود . این در حالیست که ریشه ی این نام با توجه به شجره نامه های معتبر به شخصی به نام کلی (قلی) بر می گردد. واژه ی کولیوند در واقع اشاره است به کولی که معنای دیگری دارد.

از نطر تقسیم بندی زبانی و گویش های مردم می توان دلفانی ها را به سه قسمت تقسیم کرد:

  • Ø نورعلی و چواری
  • Ø کلیوند
  • Ø کاکاوند، میربگ، اولادقباد و اتیوند

از این پس در این نامه به گویش اولی نورآبادی گفته می شود. این گویش ساده ترین نوع زبان لکی است و البته دیگر انواع زبان لکی نیز تفاوت زیادی با این گویش ندارند.

گویش کلیوندی در دو مورد با گویش نورآبادی متفاوت است:

  • 1- برخی واژه های لکی در گویش کلیوندی با یک "ی" اضافه ادا می شوند که البته با قاعده اند.
  • 2- در گویش کلیوندی پسوند "ایژ" و "ای" لکی آشکارتر و به صورت "ایش" ادا می شود

گویش سوم دلفانی ها در واقع تفاوت زیادی از نظر واژه و یا قاعده با نورآبادی ندارد مگر در بیان برخی واج ها که البته این تفاوت ها در طوایف نام برده متحد نیستند.

در کاکاوند و اتیوند گاهی اوقات واج "ک" به صورت "ق" گفته می شود و یا در اولادقباد واج "ر" پنهانی ادا می شود و همچنین مواردی دیگر در طوایف ها.

کوهدشت

شهرستان کوهدشت دومین شهرستان لک نشین محسوب می شود که در استان لرستان است. این شهرستان گنجینه ی عمیق تری از واژه ها و اشعار و فرهنگ های لکی نسبت  به دلفان دارد و تقریبا گویش و لهجه ی کوهدشتی ها به گویش نورآبادی شباهت دارد. از آنجا که شهرستان دلفان دارای تنوع گویش های زیادی است و نقاط اشتراکی با چهار شهرستان دیگر دارد تکرار توضیح را جایز نمی دانم. کوهدشت چندین طایفه دارد که بزرگترین های آنها گراوند، آدینه وند، آزادبخت، کونانی، نورعلی، میربگ، شاهیوند، نعمتی، غضنفری، درویشی، اولادقباد و ... هستند که در چند مورد با هرسینی ها و دلفانی ها اشتراک دارند.

هرسین

شهرستان هرسین در استان کرمانشاه است و مردمش به زبان لکی صحیت می کنن. طایفه کاکاوند دلفان از نظر فرهنگی و تقسیم بندی زبانی جزء این شهرستان است. گویش هرسینی نیز با لکی تفاوت زیادی ندارد مگر در ادای واج های خاص که به دلیل تمایل گویش هرسینی به زبان کردی بوجود آمده است.

سلسله

سلسله یا الشتر در استان لرستان قرار دارد. مردمش اکثرا لک زبانند و زبان آن ها تفاوت زیادی با لکی نورآبادی ندارد. الشتری ها از نطر طایفه ای و نژادی به چهار دسته ی کلیوند، حسنوند، یوسفوند و قلایی تقسیم می شوند.

 

 

چند یادآوری از جانب وبگاه مردمان لک:

  • Ø از درج جداول در نوشتار بالا خودداری شده است.
  • Ø در نوشتار بالا به لک نشینان کشورهای دیگر نظیر کرکوک، خانقین و برخی نواحی دیگر کشور عراق، داغستان و ... اشاره نشده است.
  • Ø مردمان کرمانشاه و ایلام که اغلب آنان به زبان لکی سخن می گویند یاد نشده اند.
  • Ø برخی گروه های بسیار کوچک، به اشتباه طایفه نامیده شده اند. برای نمونه نعمتی را یکی از طوایف لک کوهدشت نامیده در حالیکه نعمتی طایفه نبوده و تنها محدود به چند خانواده ی نه چندان بزرگ است.
  • Ø در آینده بخش ها دیگر این کتاب در وبگاه مردمان لک قرار می گیرد.

http://www.lakistan.persianblog.ir

/ 24 نظر / 185 بازدید
نمایش نظرات قبلی
لک نژاد

نه لرستان نه کردستان جانم فدای لکستان

تاویر

زنده باشی واقعا این وبلاگ پر بار و ارزشمند است من که بهش افتخار می کنم

ایرانی

در پاسخ به دوستی که گفتند: "ابادانی ایران در گرو پویایی اقوام و گروه های آنست. چرا به بهانه وحدت سعی بر نابودی فرهنگ اقوام میکنید؟ چرا حاضر به نابودی زبانهای قومی هستید؟" دوست گرامی همه زبانهای ایرانی برای پویایی تمدن ایرانی مهم هستند. اما زبان هرگز قوم نمیسازد. چینیهای هان برای نمونه ده ها زبان دارند یا اعراب از عراق تا مراکش ده زبان دارند. تفاوتهای زبانهای چینی (قوم هان) یا قوم عرب (از عراق تا مراکش) بیشتر از قوم ایرانی است، اما هرگز آن خود بخاطر چند زبان یک ریشه و بسیار نزدیک (زبانهای ایرانی از زبانهای عربی یا چینی به هم نزدیکترند) خود را یک قوم نمیماند. اینکه بخواهیم هر زبان را یک قوم بنامیم فردا باید قوم نطنزی و گلپایگانی و لاری و ..خلاصه صدها قوم داشته باشیم.. اینها قوم نیستند، تنها یک قوم ایرانی داریم با چند زبان ایرانی.. قومهای باستانی مانند ایرانی(عجم) یا عرب یا چینی همینطورند و الزاما یک زبان یکسان ندارند ولی چندین زبان یکریشه دارند.

ایرانی

من باز میگویم واژگان لر و فارس و لک و کرد و کرمانج و سوران و گوران و طبری و گیل و تالش و تاجیک و غیره هیچ کدام قوم خاصی نیستند. همه تنها شاخه-ای از قوم ایرانی هستند. قوم هان چینی (93% چین) که بزرگترین قوم هست, یک قوم حساب میشود با وجود اینکه زبانهای چینی (هانیک) از زبانهای ایرانی تفاوتشان بیشتر است. یا عربی عراق و مراکش و سودان و مصر و لیبی و یمن همه با هم تفاوتشان از زبانهای ایرانی بیشتر است, ولی آنها نیز یک قوم هستند. ما همه همه یک قوم هستید, قوم ایرانی (آریایی) و در این درخت, چندین شاخه زبانی داریم که هیچ کدام قوم جداگانه از قوم ایرانی نیستند. از لحاظ ملتهای کهن, هرگز فرمول قوم/ملت=زبان صدق نمیکند. کرد هم یک واژه قومی نیست بلکه یک واژه اجتماعی است و همچنین لر (به معنی مناطق جنگل کوهستان) و لک (به معنی هزار) و فارس (به معنی مرز و کناره)‌و طبری‌(احتمالا از طبر..) و تالش (یک نوع لباس از پشم گوسفند..).. اینها همه نامهای مجازی هستند برای یک قوم ایرانی. برای همین در کتب تاریخ هم همه جا "ایرانی" در مقابل ترک یا عرب یا غیره قرارگرفته است. من خودم طبری/کرمانشاهی هستم و این نظر را به طور علمی میگوی

ایرانی

دوست عزیز من هم میگویم که فرهنگ تمامی مردمان ایرانی-تبار جزو میراث مشترک ایرانیان است و باید آباد بماند و پویاتر گردد. این تنوع میان یک قوم ایرانی (مانند عربها یا چینیها) ولی نباید باعث شود که هر گویش و زبانی را قوم بنامیم. برای نمونه ملاپریشان همان قدر بخشی از فرهنگ من است که نیما یوشیج یا مولانا. اما آنچه من اختلاف نظر دارم اینست که چون یک گویش یا زبان ایرانی در یک جا وجود دارد, ما بخواهیم از آن قوم بتراشیم. برای همین اصطلاحات فارس و کرد و لر و طبری و تالش و تات و لک و گیل و ..همه مجازی هستند و ما تنها یک درخت قوم ایرانی داریم با چندین شاخه و باید از تمامی شاخه-های آن محافظت کرد.

ایرانی

در رابطه با شکل-گیری ناتیونالیسم دوران رضاشاه,پس از اینکه دیدند نیمی از سرزمین ایران از بین رفت و بخاطر تهدید پانترکیسم: http://www.azargoshnasp.com/persianblog/پان-ترکیسم-ایران.html گروهی از اندیشمندان (اغلب آذربایجانی) خواستار آن بودند که یک زبان جایگاه همه زبانها را بگیرد. اما در واقع تدریس زبان فارسی همواره جزو سنت ایرانیان بوده است و برای نمونه زبانهای پیش از پهلویها هم زبان سنتی مکبتخانه ها فارسی بوده است و تحصیل کردگان به این زبان تحصیل مکیردند. در واقع مانند عربی کلاسیک که از عراق تا مراکش زبان معیار بوده است. اینکه زبان دری که بازمانده زبان پهلوی ساسانی است نامش "فارسی" شد بخاطر اینست که در فلات گسترده ایران (که نامش را اعراب و یونانیان و غیره فارس میخواندند), از زبانهای دیگر پس از اسلام گسترده-تر شد و برای همین سایر زبانهای ایرانی بویژه در غرب کشور, با نام "فهلویات" در مقابل "دری" قرار گرفتند.

ایرانی

چیزی که من میگویم اینست که فارس و لر و لک و کرد و غیره قوم نیستند..بلکه زبان و گویش ایرانی بخشی از یک قوم ایرانی هستند. مانند عربها یا چینیها که درست چنین تنوعی در زبانشان وجود دارد یا بیشتر است. این تنوع بخاطر جغرافیای دوردست و تمدن دراز مدت پدید میاید. در واقع ما در ایران سه قوم اصلی بیشتر نداریم: ایرانی و عرب و ترک. در میان قوم ایرانی یا قوم عرب, تنوع زبانی نیز وجود دارد ولی برای نمونه مردمان ایرانی همه دارای اسطوره مشترک, برخاستگاه مشترک, زبانی نزدیک با ریشه یکسان‌(پروتو-ایرانی), سرزمینی مشترک (به نام ایران)‌ و تاریخی مشترک هستند. برای همین در عین وحدت و پویایی هر شاخه از درخت تنومند ایرانی, ما باید میراث تمامی این شاخه-ها را جزو تمدن مشترک خود بدانیم. پس فرهنگ متنوع ایرانی که در لرستان و لکستان و گیلان و طبرستان... هست بخشی از هویت مشترک ایرانی است. سپاس

این خیلی خوب است که سعی در معرفی زبان واداب لکی دارید اما ای کاش این اقدام فقط محدود به وبلاگ نویسی نباشد واقدامات دیگری هم انجام شود

ئاردوشان نه ها وه ندی

سلام بر تمام اقوام زاگرس به ویژه نهاوند کهن, درود بر کردها و لکها و لرها و پهلوی زبانان. نهاوند خود به تنهایی گروسیست بزرگ که تمام نژاد های باختر در آن به صورت بومی تا کنون زندگی میکنند.

امین

طبق آمار سراسری جمعیت هرسین از نورآباد و کوهدشت بیشتر می باشد در ضمن کوهدشت لر هم دارد ولی هرسین یکپارچه لک هستند.