"سرود چمر" شامل نوحه‌ های لکی، فارسی و لری منتشر ‌شد

کتاب «سرود چمر» در دهه اول محرم در تیراژ دو هزار نسخه در قطع جیبی در انتشارات شاپورخواست خرم آباد چاپ شده و به گفته «محمدحسین امیدی‌پور» معاون فرهنگی حوزه هنری لرستان، کتاب گردآوری‌شده شامل نوحه‌های منطبق بر واقعیات تاریخی و در شأن اهل بیت (ع) است. در این کتاب نوحه‌هایی در باب شهادت امام حسین (ع) و شهدای کربلا از شاعران و مداحان بومی‌سرای لرستان از جمله «حشمت‌الله خالقی»، «شوریده لرستان»، «محمد سامانی» و «منصوری» ذکر شده است.

پیشتر نیز دو کتاب دیگر از مجموعه نوحه‌ها در استان لرستان توسط حوزه هنری گردآوری شده و به چاپ رسیده است. کتاب «سرود چمر» به منظور تغذیه فکری مداحان، در روزهای اخیر تعداد 30 جلد آن در بین مداحان شهرستان پلدختر و تعداد 50 جلد نیز در بین مداحان شهرستان دلفان توزیع شد.

در این کتاب، نوحه هایی شامل حسین ای تازه مهمان، سلامت زینبا، قربان جسم بی سرت بابا، علی اصغرم است این، با یتیمان تو و ناله طفلان چه کنم، ای کشته راه خدا حسین جان، عباس ای جوانم، رأس حسینت شده از تن جدا، کودک شیرین زبان آرام جانم علی، سرمشق جوانان مسلمان، گنجانده شده است.

این شعرها و نوحه ها از شاعران و مداحان لرستانی از جمله داریوش رحیمی، احمد پناهی، سیدکاظم طاهری، نورعلی لطفی، جعفر صابر، سید حبیب الله الیاسی، میرزامحمد سامانی، محمدجواد منصور، رمضان پرورده، عبدالرحمان لرستانی و حشمت الله خالقی است.

/ 0 نظر / 114 بازدید