مور آوای باستانی قوم لک

مور آوای باستانی قوم لک

"مور" رایج ترین,عمده ترین وپرطرفدار ترین آواز یا سرود در میان لک هاست وآوازی است که منحصر به این قوم می باشد. مور را با چندین ریتم و مقام موسیقیایی می خوانند. این سرود ذاتا غمگنانه ودلتنگ کننده بوده وبا اشعار حماسی وعاطفی حزن انگیزی خوانده می شود.لکها به گاه دلتنگی و غم و غصه های ژرف ونیز در سوگ عزیزانشان در مراسم سوگواری به مور پناه می برندوآن را سر میدهند.

شالوده مور حکایت گر همه ی رنج وحرمانها,امیدو آرزوهاو ایده وآرمانهای به خاکستر نشسته این قوم از هزاران سال پیش تاکنون است.لک ها در مراسم رسمی سوگوری برای عزیزانشان و روی جنازه و قبر از دست رفتگان خود مور می خوانند.معمولا یک یا دو و گاهی چندین زن با هماهنگ کردن ریتم صدایشان با یکدیگر در رثای تازه در گذشته مور می خوانندو بقیه زنها گریه می کنند.در برخی مناطق لک نشین چون طرهان,چگنی و...علاوه بر زنها مردها نیز در مراسم سوگواری(پٍرس)مور می خوانند.

خانم فریا استارک در کتاب سفر به الموت که در سفر به لرستان آنرا به رشته تحریر در آورده به مور اشاره می کندو آنرا شبیه آوایی می داند که در در نواحی آلپ شنیده است.در برخی کتب معتبر تاریخی ذکر شده است که لطفعلی خان زند مور را به زیبا یی می خوانده.مور از هجران و فراق انسانها حکایت می کند و انسان با شنیدن و خواندن آن دچار غم و اندوهی همراه با سرکشی و طغیان می شود.تاثیرات تحریک آمیز این سرود باستانی و نوای موسیقیایی سحر آمیز تا آنجا بوده که برای جلوگیری از تحریک و طغیان جوانان خواندن آن بارها از سوی والیان طوایف لک ممنوع شده است.

اقبال باقری ـ منصور خان مینایی ـ غلام درگاهی ـ عینعلی تیموری و صفر برزونی پنج تن از مور خوانهای سالهای اخیر خطه ی لکستان و لرستان بشمار می روند که صدایشان از طریق نوارهای کاست در همه جای منطقه شنیده می شود.از مقام های مور می توان به کزه و لره اشاره کرد که انسان با شنیدن آنها حالتی غمگنانه و دلتنگ پیدا می کند.

منبع:  وبلاگ زنده باد لکستان

http://ager.blogfa.com/

/ 10 نظر / 69 بازدید
عزیزی

هه ر بئ ژئی بئ را نا زا ره که م ئه ر هو مه ل نوئینو ئیمه ی وجوود نئ ری

بعدازهزاران سال

به نام دوست دوست عزيز سلام انسان از نسیان می آید... از فراموشی... خدا به آدم هر چه خوبی کند ...چند روز که بگذرد... بازهم این انسان فراموشکار از یادش می رود ... اما خدا هیچ گاه خوبی های انسان های خوب را فراموش نمی کند. این روزها بد جوری دلم گرفته احساس می کنم بین دوستان و آشنایان غریبم ... شعری دارم نذر امام رضا(ع) ... کبوتران قشنگی که دانه می خواهند برای ماندن پیش تو لانه می خواهند ......................................به روز با شعر امام رضا (ع)

ما از سرزمینی به نام خایدالو

ممنون که به وبلاگ ما یر می زنید حیف لینک سایت مورد علاقه تون رو خیلی دیر واسه من فرستادی قبل از این 100 بار بهش سر زده بودم در هر صورت لطف کردید. موفق باشید (راستی اسم ما رو از "ما از سرزمین ماداکتو" به "ما از سرزمینی به نام خایدالو"تغییر دهید.) ممنون

ما از سرزمینی به نام خایدالو

سلام با اینکه به نظر شما ماداکتو معنادارتر به نظر می رسه لیکن خایدالو از نامهای قدیم خرم آباده ولی گفته میشه ماداکتو منصوب به دره شهر هستش. لینک اون سایت هم توی وبگاه هست خودتون پیداش کنید. در ضمن لینک حقیقی , حقوقی و دائمی وبلاگ" رفتم تماشای آتش بازی، باران آمد باروتها نم برداشت"رو هم من خودم در اختیار دارم احتیاج به محبت شما نیست. در وبلاگ"ما از سرزمینی به نام خایدالو"لینکش رو می تونید با اسم نیمه گمشده ببینید! از این همه محبت که به مصطفی دارید باید بهش بگم شدیدا ازتون تشکر کنه!

بابالره

سلام بالاخره چشممان به نوشته ای به قلم خودتان روشن نشد، حرارت آغازی تان را ندارید به هر حال برایتان آرزوی موفقیت دارم

عزیزی

فراخوان مقاله همايش ادبيات لكي موضوعات: تمامي موارد مرتبط با زبان و ادبيات لكي مهلت: تا پايان وقت اداري! 24/4/87 نشاني: الشتر لرستان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سلسله 06635220200 دورنگار

عزیزی

هه ر بئ ژئی بئ را برای همایش اگر توانستی مطلب اماده کن و به وب های استان های چهار گانه سر بزن و تبلیغ کن با سپاس

زادمهر

سلام خسته نباشی؟ جالب بود اما میخواستم بدونم این مورخوانهای آخر اهل کدوم شهرن چرا معروفترین مورخوان نورآباد رو ننوشتی؟(مورخوانی به اسم ایشالله)

lak-kurd

به نظر من ما دچار یک اشتباه تاریخی بزرگ شدیم ...میدونید چی ؟؟؟؟ ما هنوز نمیدانیم کرد چیست؟؟؟؟ ... ما لک هستیم ...کرمانشاهی ها کلهر ... سنندج سوران ... ترکیه کورمانج ... پاوه هورامی...اسم این قوم کرد است نه اسم لهجه آنها برای همین ما قبول نمیکنیم که کرد هستیم ...مثل اینکه بگویم ما ماد هستیم یا هر اسم دیگر مهم این است که بفهمیم همه یکی هستیم ... اگر به زبان قدیمی لکی توجه کنیم به شباهت عجیب ما با هورامی و سورانی میشویم ... همیشه سیاست این بوده که ما از هم دور شویم ...دوستان بیاید تعصب را کنار گذاشته و واقعیت را ببینیم ... هر بژی هر چی لک نزاره