بیستون فرزند شهری بزرگ به نام هرسین

مکان های دیدنی و تاریخی

 هرسین به واسطه آثار تاریخی به جای مانده در ارتفاعات بیستون دارای شهرت ملی و جهانی است. ارتفاعات کم نظیر بیستون، غار انار، غار داود، غار شهربانو، غار عسل و غار مرد و زن که همگی در ارتفاعات بیستون واقع شده اند به همراه امام زاده خلی لله در روستای چم سر، پل خسرو در راه قدیمی بیستون به سرماج، جاده باستانی ساسانی درطرفین بقایای پل خسرو بیستون، سراب نوژی وران در 15 کیلومتری جاده بیستون - سنقر، شهر باستانی چمچال در بیستون، قلعه بستون در ابتدای راه بیستون به سنقر کلیایی، قلعه هرسین، کاخ شاهپور، کاروان سرای شیخ علیخان، ناحیه باستانی بیستون در هرسین و نقوش و کتیبه های باستانی در بیستون برخی از دیدنی های شهرستان هرسین را تشکیل می‌دهند.    

  کشاورزی و دام داری

مردم‌هرسین به کشاورزی و دام‌داری اشتغال دارند و‌ محصولات گندم، جو،‌ بنشن، چغندرقند، تره بار، سیب، انگور، هلو از محصولات عمده شهرستان است. محصولات سیب درختی، هلو، نخود،‌ پنبه، ‌گندم، جو،‌ پیاز، چغندرقند از جمله محصولات‌صادراتی شهر نیز هستند. کشاورزی شهرستان هرسین سنتی و نوع کشت آبی و دیمی است. آب کشاورزی از چشمه مخصوص چشمه سراب هرسین، کاریز، چاه ژرف و نیمه ژرف تامین می‌شود. جنس خاک شنی، رسی و سیاه خاک و بسیار حاصل خیز است. دام‌داری نیز در شهرستان هرسین مانند سایر بخش های این منطقه از موقعیت نسبتا خوبی‌برخوردار است و مواد لبنی از جمله فرآورده های صادراتی هرسین محسوب می‌شوند.  

    مشخصات جغرافیایی

شهرستان هرسین یکی از شهرستان های استان کرمانشاه در قسمت خاوری استان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان صحنه، از جنوب به استان لرستان، از باختر به شهرستان کرمانشاه و از باختر به استان لرستان محدود می‌شود. مرکز شهرستان هرسین شهر هرسین است که از نظر جغرافیایی در 47 درجه و 35 دقیقه درازای خاوری و 34 درجه و 16 دقیقه پهنای شمالی و ارتفاع 1570 متری از سطح دریا واقع شده است. براساس سرشماری سراسری سال 1375 جمعیت این شهرستان 96019 نفر برآورد گردیده که از این تعداد 55079 نفر در مرکز این شهرستان زندگی می کنند. شهر هرسین در دشتی قرار گرفته که از شمال به کوه شیرزو، از جنوب به کوه زرین و از شمال خاوری به کوه گویی محدود می شود. مرکز شهرستان هرسین در 48 کیلومتری خاور کرمانشاه و در مسیر راه اصلی خرم آباد - کرمانشاه قرار دارد آب و هوای آن‌نسبتا سرد است.    

    احسان صفاپور

 e.safapour@chnpress.com

برگرفته از : سایت کانون گردشگری دانشجویان ایران

/ 1 نظر / 23 بازدید
مرادی

قلعه سرماج یکی از مناطق باستانی شهرستان هرسین است که ذکر نشده است این قلعه شاید بیشتر از قلعه هرسین قدمت دارد.لطفآ بیشتر مطالعه نموده و مطالب دقیق درج نمایید