سیدخان الماس

 می‌گوید:

«شیخان کل گمراه و راه رد میو - قاضیان کل و فکر کار بد میو»

که متاسفانه وضعیت کنونی کشور ایران مصداق بارز اشعار فوق می‌باشد.


طایفه آتشبگی بنا به تصریح همه سالانه 30 روز در ماه رمضان روزه می‌گیرند و در کلیه شرایع مطیع شریعت اسلام هستند و آداب قربانی کردن اسلامی و ابراهیمی است.

مهم‌تر از همه کتابهای دینی اهل حق قران کریم و نهج البلاغه می‌‌باشد و کلام حضرات معصومین و اشعار سرنجام متعلق به عارف بزرگ و از سادات شریف مشهور به خان الماس، تمامی نکات اخلاقی و الهامات معنوی است (هرچند که احتمالاً اصل مطالب کمی تحریف شده باشد) و هر چه است از نظر اهل بیت عصمت و طهارت است.

نماز جزو اصول اساسی اهل حق آتش بگی بوده و نماز و نیاز از نظر معتقدین به این مرام مانند بذر و زمین بوده که با هم دارای ارزش هستند و نفی هر کدام باعث بی ارزش شدن دیگری می‌‌گردد.

سلطان محمودبگ

ایشان به عنوان مسند نشین دوده آتش بیگی پس از سید سرخوش بیگ و پس از ایشان سید میرزابیگ و سپس سید میرزا عباس بیگ مرکزیت دو تن اول در دلفان وسومین گربان دروود فرامان هرسین به عنوان یکی از شاعران بزرگ یاری به حساب می‌آید.

/ 10 نظر / 41 بازدید
یک دوست

واقعا از شما بعید بود یه مطالبی نوشتین که انگار همینجوری نوشتین و از خودتون در آوردین کجای این فرقه به نماز توصیه شدن و کجا گفته شده که کتاب دینی آنها قران و نهج البلاغه است. اگه راستش رو بخوای این طایفه نه نماز می خونن نه روزه می گیرن و نه کتاب دینیشون قرانه

مهر پارسی

سلام. این گروه خود به چند دسته تقسیم می شوند و همانگونه که شما فرمودید برخی از آنها نماز نخوانده و کتاب مقدسشان قران و نهج البلاغه نیست. اما سایر آنها همانگونه که در مقاله بیان شد به نماز توصیه شده و کتاب مقدسشان نیز قران است چرا که مسلمان و شیعه هستند.

عزیزی

خوب بود ادامه بده

محسن

دمت گرم کر لک

هیچ کس

سلام، آنچه تحت عنوان اهل حق صادر می شود همه اش افسانه است و این گروه در واقع اهل باطل هستند . اراجیفی که در این عصر به خورد پیروانشان می دهند باطل محض است و پیروان باید خیلی ساده دل باشند که به راحتی و در عصر خردگرایی زیر بار افسانه هایی از این دست می روند. کدام خان الماس؟ کدام شاه خوشین؟ کدام ماما جلاله؟ این ها ساخته و پرداخته استعمار است . باید مواظب بود.

مهدی اسفندیاری بالاوند

سلام. لطفا عکس بزرگان و خوانین لک را در وبلاگ قرار دهید. بنده هم در حد توانم عکسهایی رو که در اختیار دارم به شما میدم. 09354655885 شماره من

سجاد

مه نیی نووئین. ده مت گه رم وبلاگ فره خووتئ دوورس کردیئه .

سجاد

مه نیی نووئین. ده مت گه رم وبلاگ فره خووتئ دوورس کردیئه .

lak-kurd

دوستان بنده در وبلاگ خود چندین تحقیق در باره آواشناسی لکی را آورده ام ...چه مه ری تا نم .... http://lak-kurd.blogfa.com