نگاهی به اشعار لکی حجت الله مهدوی

«نگاهی به اشعار لکی حجت الله مهدوی»

 

سابقه تدوین مکتوب ادبیات به ویژه شعر در میان لک زبانان منطقه لرستان چندان طولانی نیست و شاید کتاب «گلزار ادب لرستان» که حاصل کوشش‌های مرحوم اسفندیار غضنفری است اولین مجموعه مدون از شعرهای شاعران لک زبان باشد تعداد شاعرانی که نمونه آثارشان در این کتاب آمده است سیصد نفر است که رقم قابل تو جهی به نظر می‌رسد، ضمن آنکه بیشتر این آثار متعلق به شاعران نام‌آوری چون ملا منوچهرخان کولیوند، نجف آزادبخت، ترکه میر، ملاحقعلی سیاهپوش، ملا پریشان و نوشاد است و مثلاً از ملا منوچهر اشعار معروفی مثل معراج‌نامه و شمس زرین بال در این کتاب آمده است که جز نمونه‌های مثال زدنی هستند. در چند دهه اخیر در منطقه لرستان افراد متعددی کوشیده‌اند به زبان لکی شعر بسرایند یا اشعار قدیمی لکی را از سرایی کنند این کوششها هر چند خجسته‌اند و به فال نیک گرفته می‌شوند اما تأثیر چندانی در شکوفایی جریان شعر لکی به جای ننهاده‌اند گاهی فقط در حد تصنیف‌های بسیار معمولی بوده است که توسط خوانندگان محلی به آواز خوانده شده و گاهی مثنوی‌هایی با همان وزن معروف فعلن فعولن (دوبار) که مضامین جنگ تحمیلی و تبعات آن و یا مضامین پیش پا افتاده‌ای با چاشنی طنز را دست‌مایه خود قرار داده‌اند واز حدود منظومه‌های تفننی و سرگرم کننده فرا تر نرفته‌اند. مثال بارز این گونه اشعار، سروده‌های شخصی به نام خدا رحم بیرانوند  بود که یک چند به صورت نوار کاست دست به دست می‌گشت و مسائل از قبیل ایستادن در صف نفت و آمادگی برای جهاد و دفاع از میهن اسلامی و در آنها مطرح شده بود.

البته جا دارد در اینجا از شاعران معروفی نظیر مرحوم اسد الله امیر پور ( برادر مرحوم اسفندیار غضنفری) یاد کنیم که اشعار طنز آمیز او از استحکام و انسجام خاصی بر خوردار است و بواقع جوهر شاعرانه خاصی دارد. علاوه بر آن او در کار مثنوی سرایی، سرودن غزل و بکار گیری دیگر قالبهای شعری هم دست توانایی داشته است؛ مثل ترجیع‌بند معروفش با نام «شعیبی نامه» که گوش لرستانیها با آن آشنا است یا مثنوی بلندی با مطلع

نوجوانیه ک م نوجوانیه ک م

                            کی بازگشته ئه هد نوجوانیه ک م

که مضمون ان حسرت و اندوه ایام جوانی و شکایت از ابنای  روزگار است و چه نیکوست که چند بیتی از آن را به زمزمه بنشینیم :

     سوقرات ئاسا ته رک دنیای فانی که م 

                                          قه یاران ئئلان له نترانی که م

       با دسه ر سه ر وش لا مه کانی که م 

            ژ خراب شوش پاسبانی که م

 

تا آنجا که غمگنانه می‌سراید:

گه ر چه نه ود  مه ردم نادانن  

       ئاری ئی خسله ت نوئِ ئینسانن

پی مشتی مخلوق بی پا و سه رن

       وه سورت اینسان وه سیرت خه ران

            هه ر وخت په ریشان ئشئاری خو ه نم             

                                             چمان بلوور بی ئه را گا ژه نم

مثنوی دیگری هم دارد که به قول خود او در جواب کسی سروده شده که «به مقام شامخ خلفای راشدین اهانت کرده است» و مطلع آن چنین است:

           ئا شیخ ئه شئارت ، ئا شیخ ئه شئارت

وه گووشم ره سی ئاشیخ ئه شئارت   

         ئه شئار گه ن فزا هت بارت

این مثنوی به حقیقت جزء برترین نمونه های شعر طنز آمیز لکی در استان لرستان امروز به شمار می‌رود.

 

«2»

یکی از اصیل ترین نمایندگان جریان جدید شعر لکی که در شعر او می‌توان نمونه‌های بارزی از رویکرد به طبیعت، مسائل اجتماعی کاربرد اصطلاحات و لغات بومی و مضامین طنز آمیز را مشاهده کرد، حجت الله مهدوی است. او زنده‌کننده خاطره شاعران بزرگی چون ملا منو چهر خان کولیوند است و شاید بتوان گفت پس از متقدمان شعر لکی، که پیش از این به نام چند تن از آنان اشاره شد، چشم سرزمین لرستان و لرستانی‌ها به جمال جمیل شعر حجت خصوصاً غزلهای ناب او روشن شده است . پیشتر اشاره کردیم که بیشتر اشعار بازمانده از متقدمان، جزء نمونه‌های اندکی چون شعر معراج نامه و شمس زرین بال و چند شعر دیگر از ملا منوچهر. در بحر متقارب مثمن اصلم سروده شده است اما در اینجا لازم به ذکر است که شعر مهدوی از این حیث به حقیقت منحصر به فرد است. او تنها شاعر لک زبانی است که مجموعه وسیع و متنوعی از اوزان عروضی را در شعر خویش به کار گرفته است[2] و گاهی این اوزان چنان با مضامین شعر او گره خورده است که تصور شکل گرفتن اشعار وی در اوزان دیگر ناممکن به نظر می‌رسد، چنانکه به جرات می‌توان ادعا کرد که او برای هر مضمون خاص وزن ویژه‌ای اختیار کرده است؛ برای نمونه به تعدادی از این اوزان در شعر مهدوی اشاره می‌کنیم و برای اختصار بحث ذیل هر بحر فقط به یک نمونه از اشعار سروده شده در ان بحر اکتفا می‌کنیم:

 1-بحر سریع سدس مکشوف (مفتعلن مفتعلن فاعلن) :

دل خه م بیهو وده زنیی که م بگر                    

جه شن در او ویشه و ری جه م بگر

 

2- بحر رجز مثمن مطوی مخبون (مفتعلن مفاعلن مفتعلن مفاعلن) :

قو شیکم ئهِ خراوه دل نوهی بی ئه سه ر چه نی

 

دیه ر شه که تم ئه جه ل بره س ئو مِر ستیزه گه ر چه نی

 

3- بحر هزج مثمن سالم (مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن) :

ره سیمه هوسن ئه قبالم چویی دیوانه وه رگالی

          دیه ر ئه ج ئی ئو مره خوشهالم چو یی دیوانه وه رگالی

 

4- بحر هزج مسدّس محذوف ]( مفاعیلن مفاعیلن مفاعی (فعولن)[

ئه سیر درد و ره نج سه ختم ئیمشو  ئه رامه رگه هه نی ئاوختم ئیمشو

 

5- بحر رمل مسدس محذوف (فاعلاتن فاعلاتن فاعلن) :

کو و بچم ئا روم گیونم گوم بیه دلبه ر شیریین زو ئونم گوم بیه

 

6- بحر منسرح مثمن مطوی ( مفتعلن فاعلن مفتعلن فاعلن):

     ئی دل وری می بچم ویرِ ولاتی هه نی

                          وقته گ هه م بگریِم به رق نا هاتی هه نی

 

7- بحر هزج مثمن اخرب (مفعول مفاعیلن مفعولُ مفاعیلن) :

  هه ر سوگ نه سی مه می ئه ر سلسله کا کووِلت

                                                           ئه تره مووئه ها کم ئه ر زیبایی چا تولت!

البته مهدوی اوزان عروضی متعددی را در شعر خود به کار برده است که پرداختن به یکایک آ نها مجال بیشتری می‌طلبد. نمونه‌های ارائه شده شاید گوشه‌ای از توانمندی او درزمینه تسلط بر اوزان عروضی و بهره‌مندی مناسب و به هنگام از اوزان متنوع و گوشنواز شعر فارسی نشان دهد.

 

«3»

قالب اصلی شعر مهدوی غزل است و او غزل سرایی است توانا که از این قالب برای بیان مضامینی چون وصف طبیعت، عشق، اجتماعیات و بث الشکوی‌ها و نمایش احوال شخصی خویش بهره برده است. اهمیت این مسأله وقتی روشن می‌شود که بدانیم تا پیش از او کمتر شاعر لک زبانی مستقلاً به قالب غزل روی آورده بود و مضامین تغزلی هم در قالب مثنوی بیان می‌شد[3]؛ شعر حجت از این نظرگاه نقطه عطفی در سیر تطور شعر لکی به شمار می‌آید. درغزلهای او آنچنانکه شایسته این قالب لطیف و این «پرنیانِ پندار» است، خیال به نا زکترین و ظریف‌ترین شکل روی می‌نمایاند. شاعر گاهی با حسرت و اندوه از محبوب یاد می‌کند و خواننده شعر خود را بی اختیار به حال و هوای  شعر عرب و یاد کرد معشوق و ندبه و زاری بر جای خالی او می‌کشاند:

تاره زنی نور گلاره ام کو ویی   &nbsp

/ 4 نظر / 67 بازدید
am

سایت پرباری داری و از این که در مورد لک ها و بازنمایی فرهنگ و هویت اشون تلاش می کنی صمیمانه ممنونم و امیدوارم که هر بار مقالاتت پر بارتر بشن.[گل]

عزیزی

مقاله ی عالی ای می باشد در وبم از انها استفاده کرده ام

عزیزی

مقاله ی عال ئی می باشد در وبم از ان استفاده کرده ام

احمد

سلام تلاش قشنگ و پر باری را شروع کرده اید موفق باشید