بررسی جایگاه زن در ادبیات شفاهی طایفه ی کاکاوند

 

     این پژوهش در دو بخش مشتمل بر پنج فصل تدوین شده است، بخش اول پژوهش‌هایی است که لازم بود برای ورود به بحث اصلی داشته باشیم که خود شامل سه فصل (کلیات، گذری بر جامعه‌ی مورد پژوهش و در باب فولکلور و ادبیات شفاهی) است و بخش دوم شامل دو فصل (ادبیات منظوم و ادبیات منثور) می‌باشد، این فصول، تنه اصلی پژوهش را تشکیل میدهند. فصل مربوط به ادبیات منظوم در سه قسمت، لالایی(32 لالایی)، ترانه(83 ترانه) و مرثیه (150 مرثیه) به ثبت و تحلیل داده‌ها پرداخته‌ایم و در فصل ادبیات منثور به پیروی از نامگذاری جامعه متون جمع آوری شده را «پاچا» (مجموعاَ 17 قصه جمع آوری شده) نامیده‌ایم و سپس به استخراج داده‌های مورد نظر از آنها پرداخته‌ایم.

     مراحلی را قبل از تدوین این اطلاعات به صورت مکتوب گذرانده‌ایم که عبارتند از :1- ضبط اطلاعات با استفاده از ضبط صوت 2- ثبت آنها به زبان بومی (لکی) 3- ترجمه به زبان فارسی 4- و در بخش ادبیات منظم به آوانگاری اطلاعات پرداخته‌ایم. روش مورد استفاده در تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده، تحلیل محتوی کیفی است که از واحد موضوعی برای تحلیل اطلاعات جمع آوری شده استفاده کرده‌ایم.

قابل ذکر است که ادبیات شفاهی در ایران با رویکردی که ما اتخاذ کرده‌ایم کم و بیش انجام نشده (بخشهای ادبیات شفاهی که مورد مطالعه قرار گرفته هیچ یک در جایی ثبت نشده‌اند و این اولین کوششی است که برای ثبت ادبیات شفاهی طایفه کاکاوند صورت گرفته است) و به ناچار راه تحلیل داده‌هایمان را با الگویی نو در پیش گرفته‌ایم، به این ترتیب که با مقوله بندی موضوعاتی که در ادبیات شفاهی راجع به زنان مطرح شده است به تحلیل اطلاعات ثبت شده پرداخته‌ایم تا بتوانیم تصویری را که به صورت ضمنی از زن توسط ادبیات به افراد جامعه منتقل می‌شود به تصویر بکشیم.

/ 11 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

سلام ممنونم که به وبلاگم سر زدی و نظر دادی در اسرع وقت وبلاگ شما را به لینکهایم اضافه میکنم

عزیزی

بئ را که م مئ یه نئ نوئین مئ ئه ژ مطالبت استفاده مئ هه م

مهر پارسی-جوابیه آقای سهراب ایلامی

سلام دوست گرامی سپاس از نظرتان ما هرگز ادعا نکرده ایم که لکی تنها زبانی است که با اوستایی و پهلوی ارتباطی تنگاتنگ دارد. برخی از گویش های کردی نیز همین مطلب برایشان صادق است و آن ها نیز بازمانده از ایران باستان هستند. دوست عزیز فهم مشترک یکی از نشانه های تشخیص زبان و گویش و لهجه است. چرا کردی به اصطلاح ایلامی شما اینقدر با کردی سورانی تفاوت دارد؟؟؟ چرا شما ایلامی ها نمیتوانید حتا یک جمله از کردی هورامی (گویش پاوه و اورامانات) را بفمید؟؟؟؟ آیا الان نیز بر این باورید که ایلامی ها به کردی سخن می گویند؟ ما بر این باوریم که تمامی گویش های جافی-کلهری-کرماشانی- ایلامی و ... تماما زیر شاخه هایی از زبان لکی هستند. در کل بر این باوریم که کردی جنوبی نام اشتباهی برای گویش های این منطقه است. اگر واقه بینانه به داستان بنگرید باید همه ی گویش های این منطقه را جزیی از لکی بنامیم. و در پایان عرض کنم که تاریخ مملو از اشتباهاتی است که گاه انسانهای کج فهمی همچون جهانگردان بی خرد اروپایی مسبب آنها بوده اند.

مهر پارسی-جوابیه آقای سهراب ایلامی

گروه‌های انسانی را که درای چهار ویژگی زیر باشند می توان قومیت یا خلق نامید. ٤ عامل مشترك خاص 1- زبان 2-جغرافيا 3-تاريخ و فرهنگ و 4-ويژگی‌های روانی مشترک اکنون کردی به اصطلاح ایلامی (در باور ما یلامی ها لک می باشند) را با کردی سورانی و یا کردی هورامی مقایسه کنید. آیا مشابهت خاصی دارند؟؟؟؟؟؟؟؟ پس بیایید کردستان جنوبی (این اسم از بنیان اشتباه است) را لکستان بنامیم. چرا که مردمان لک دارای 4 ویژگی بنیادی بالا هستند

مرییم کرمی

سلام خانم خسروی از اینکه وبلاکتون رادیدم خیلی خوشحال شدم

مرییم کرمی

[لبخند]

مریم کرمی

[لبخند]سلام خانم خسروی از اینکه وبلاکتون رادیدم خیلی خوشحال شدم

lak-kurd

به نظر من ما دچار یک اشتباه تاریخی بزرگ شدیم ...میدونید چی ؟؟؟؟ ما هنوز نمیدانیم کرد چیست؟؟؟؟ ... ما لک هستیم ...کرمانشاهی ها کلهر ... سنندج سوران ... ترکیه کورمانج ... پاوه هورامی...اسم این قوم کرد است نه اسم لهجه آنها برای همین ما قبول نمیکنیم که کرد هستیم ...مثل اینکه بگویم ما ماد هستیم یا هر اسم دیگر مهم این است که بفهمیم همه یکی هستیم ... اگر به زبان قدیمی لکی توجه کنیم به شباهت عجیب ما با هورامی و سورانی میشویم ... همیشه سیاست این بوده که ما از هم دور شویم ...دوستان بیاید تعصب را کنار گذاشته و واقعیت را ببینیم ... هر بژی هر چی لک نزاره

lak-kurd

http://www.youtube.com/user/Lakamir#p/a/u/0/Pbbn76S5Yh0

مهین نجاتی نسب

سلام خانم خسروی,واقعاوبینت افتخاره مکم .خداکمکت که همیشه ای جوره سر برز بوین.ایشالا دکتری بچین کولمان سر بلند کین