وسعت قلمرو زبان لکی و کردی

 را جمعا آسیانیک ( غیر آسیائی) نامیده اند و سکاها که شاخه ای از آنها بوده اند به قسمت های جنوب شرقی مهاجرت نموده اند که در حال حاضر چند میلیون از سکنه روسیه را تشکیل می دهند و (اسکیت) نامیده می شوند که در زمان مهاجرت دسته ای دیگر از آسیانیکها یعنی آریائیها به سمت ایران و استقرار آنها در سواحل سیحون و جیحون ( ایران وِژْ) به آریائیها حمله نمودند و در شاهنامه فردوسی که از تاریخ داستانی ایران الهام گرفته سکاها ، تورانی خوانده شده اند ( تور بمعنی وحشی) و آریائیها دائما مشغول نبرد با تورانیان و دیوها بوده اند تا اینکه آنها را سرکوب نمودند و توانستند بر تمام فلات ایران مسلط شوند . دیو در گویش اوستائی بمعنی مظهر زشتی و باطنی بوده 

آریائیها سکنه اصلی فلات ایران را دیو نامیده اند زیرا آنها اطلاع نداشته اند که گیلها ،تپوریها ، آماردها، کادوسیها(اجداد آذربایجانیها)، زاگارتیها(اجداد کردها)کاسیها(اجداد بیرانوندها و لرستانیها)و موریها و هیتیها و میتانیها(اجداد مردم ترکیه فعلی)و سیمریها (اجداد مردم صیمره و سومر در جنوب عراق) هم مانند خودشان از ن‍ژاد آسیانیک بوده اند ولی چند هزار سال زود تر از آنها از دشتهای روسیه به جنوب مهاجرت کرده اند و آب و هوای گرم جنوب رنگ طلائی موهای آنها را مشکی یا قهوای و رنگ سرخ و سفید آنها را سبزه و رنگ آبی یا سبز چشم های آنها را مشکی یا قهوه ای نموده بنابر این چون آریائیها اسب سواری و تیراندازی را خوب می دانستند به قتل عام دیوها ( سکنه اصلی فلات ایران) پرداخته اند و تعداد زیادی از آنها را نابود و بقیه را به بندگی خود در آوردند و نبرد رستم ( راست، تُم، تخم راستین آریائیها)با دیو سفید ( رئیس دیوهای مازندران ، مردم مازندران ) یادگار این تهاجم و استقرار حکومت دیکتاتوری زورمدارانه جماعتی که بدلیل رنگ پوست و مو و چشم خود را (اَایریه ، ازبرترها ، آریائیها) و بقیه را دیو خوانده اند ، بوده است .

    با اینهمه زبان دیوها ( به قول مهاجمان ) با آییائیها هم ریشه بوده و به صورت پارسی باستان ( که اوستا و کتیبه ها باقیمانده)در آمده و شکل فعلی آن گویش لکی و کردی است که تا قبل از حمله مغول گویش مردم همدان و آذربایجان و ترکیه هم همان لکی و کردی بوده که بابا طاهر عریان بدان گویش شعر سروده .

    بُوری سوته دلان گرد هم آئیم        سخن واهم کریم غمها گشائیم.

    ترازو آوریم غمها بسنجیم             هر آن سوته تریم سنگین تر آئیم.

    و دست پنهان غرب که حملات مختلف را به این سرزمین سامان داده قصدش در درجه اول نابودی زبان ( که مهمترین عامل همگرائی است ) و پاشاندن تخم تفرقه ( که مهمترین آن تفرقه زبانی است ) بوده . ولی خوشبختانه هنوز هم گذشته از همدان در آذربایجان داخلی و خارجی و ارمنستان و ترکیه و سوریه و عراق این دو گویش لکی و کردی حضور دارند و زنده اند و سند زنده آن وحدت تاریخی و نژادی هستند بنابراین بجاست که متن کتیبه گنجنامه همدان را هم بخوانیم تا هرچه بیشتر به وحدت پارسی باستان و لکی و کردی پی ببریم.

   بَغَ وِزِرْکَ ا هورا مزدا = خدای بزرگ ا هورا مزدا است.

   هَه یَه اَشْمانم اَدا = ای او آسمان را داد.

   هَه یَه این بومیم اَدا = ای او این سرزمین را داد.

   هَه یَه مَرتیه اَداد = ای او مرد را خلق کرد. ( انسان را خلق کرد )

   هَه یَه شیاتیم اَدا = ای او شادی را خلق کرد .

   این کتیبه بطور تکراری به دستور داریوش و خشایار شاه بر سینه کوه گنجنامه همدان بر سر راه کاروانها حک گردیده و اما در رابطه با پایان نبردهای سکاها و آریائیها و اسکان آنها در مناطق مختلف ایران باید بدانیم که بر خوردهای آنها تا استقرار آریائیها در مرکز فلات ایران و تشکیل دولت ماد و تعیین هدان ( هَه یَه ماددانه) که هگمتانه هم خوانده شد و حتی تا اواسط دوره حکومت مادها یعنی دوران سلطنت هووخشتره( شهریار خوب) نیز ادامه داشته و در زمان این پادشاه اختلاف بین دو قوم هم نژاد خاتمه یافته ، بدین ترتیب که هووخشتره عازم نبرد و سرکوب و نابودی دولت آشور می شود و چون پیروزی او وشکست آشور نزدیک می شود آشوریها سکاها را تحریک به حمله از پشت سر به قوای هووخشتره می نمایدو او ناچار برمی گردد و چون در برخورد با سکاها شکست می خورد مجبور به پرداخت باج به مدت 27سال به آنها می شود ولی سرانجام رؤساو سران آنها را دعوت نموده و با خوراندن مواد خواب آور در هنگام پذیرائی آنانرا بی حس نموده و دستور به کشتن همه ی آنها را صادر و اجرا می نماید که در نتیجه سکاها تسلیم شده و به عضویت در سپاه او در می آیند و با کمک به او موجبات پیروزیش بر آشور و نابودی دائمی این دولت منفور را فراهم و سپس در قسمت های مختلف ایران مانند سکستان ( سجستان ، سیستان امروزی ) لرستان ، سیوند فارس و دیگر مناطق ساکن و به مثابه نیروئی ارزنده و با استعداد در کنار برادران هم نژاد و هم زبان خود به پاسداری از ایران می پردازد.

 

منبع: http://roomipor.blogfa.com/post-7.aspx

 

/ 11 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همایون

با سپاس از نوشته زیبای شما.

تنها

تیره های لک که به دیگر نقاط ایران رفته اند 1-تیره هایی از طوایف لک دلفان به شمال ایران رفته واکنون در دهکده های مکارود وتیت دره و کجور ساکنند وبه دلفانی مشهورند.زبان آنها لکی وپیرو مذهب اهل حق می باشند. همچنین تیره ای دیگر بنام خواجه وند با گویش لکی در اکثر روستاهای کلاردشت وکجور ساکنند. 2- طایفه ای بنام کورونی از لکهای طرهان به دهکده های خدا آبادو شاهپور کازرون وچهل چشمه شیراز مهاجرت کرده و ساکن شده اند.اینان در زمان نادر شاه به این مکان کوچ کرده اند. 3- گروهی به منوخان جیرفت کرمان مهاجرت کرده که اکنون نیز باگویش لکی وفرهنگ قبیله ای خود زندگی می کنند. 4- در زمان فتحعلی شاه گروهی از لکها به زنجان رفته وساکن شده بودند. 5-گروهی از لکها به قزوین مهاجرت کرده اند.احتمالا در زمان رضا خان 6- گروهی دیگر از لکها احتمالا در زمان نادر شاه برای مقابله با افغانها به خراسان رفته ودر آنجا سکنی گزیده اند.

عزیزی

سری به ما بزن ئو بیا ببین چه خبره ؟ با حضرات خدایی

رژانو

سلام تحویل نمی گیری [عینک]

محسن -جوانرود

دستت درد نکنه وبلاگتو خوندم استفاده کردم قابل تحسینه بچه های لک هم به هویت خودشون افتخار کنن و درمورد خودشون بنویسن

محسن -جوانرود

وبلاگ عالیه ولی یه خواهشی ازت داشتم این جمله موضوع وبلاگتو عوض کن چون معنی خوبی نداره (ما برای آگاهی ناآگاهان مینویسیم)

lak-kurd

به نظر من ما دچار یک اشتباه تاریخی بزرگ شدیم ...میدونید چی ؟؟؟؟ ما هنوز نمیدانیم کرد چیست؟؟؟؟ ... ما لک هستیم ...کرمانشاهی ها کلهر ... سنندج سوران ... ترکیه کورمانج ... پاوه هورامی...اسم این قوم کرد است نه اسم لهجه آنها برای همین ما قبول نمیکنیم که کرد هستیم ...مثل اینکه بگویم ما ماد هستیم یا هر اسم دیگر مهم این است که بفهمیم همه یکی هستیم ... اگر به زبان قدیمی لکی توجه کنیم به شباهت عجیب ما با هورامی و سورانی میشویم ... همیشه سیاست این بوده که ما از هم دور شویم ...دوستان بیاید تعصب را کنار گذاشته و واقعیت را ببینیم ... هر بژی هر چی لک نزاره

لانناتنانانانل

چرا کوس شعر می گین؟ کجا مردم آزربایجان زبان شان لکی و کردی بوده؟ شما که از داغستان به ایلام مهاجرت کردید حتما زبانتان داغستانی (ترکی) بوده و در گذشت زمان تبدیل به کردی یا لری شده است.

لکی از قم

به امید اون روزیکه این امت فرق بین لک لر رو متوجه بشن