فوتبال برای هویت زاگرسی

حضور در فوتبال و حتی در حاشیه ی آن نظیر استادیوم های فوتبال، سد محکمی در برابر ناهنجاریهای اجتماعی نظیر اعتیاد و بستری سالم برای هنجارهای سترگ مانند همدلی و اتحاد مردم است. در کنار اینها فوتبال به خاطر کشش رسانه ای خود درهمه ی دنیا سرمایه های زیادی را جذب خود کرده است و باعث رونق اقتصادی شده است.

 فوتبال برای زاگرس نشینان ورزش غریبی نیست با این وجود در نزد این دلیرمردان پس از کشتی و رزمی کاری، فوتبال ورزش سوم است. موفقیت های جهانی این مردمان در کشتی آزاد و فرنگی، جودو، بوکس و ... نشان از استعداد جوانان این دیار در ورزش دارد.
سالها، عده ای تنگ نظر، سعی داشتند موفقیت استانهای غربی در ورزشهای انفرادی و رزمی و عدم موفقیت در ورزشهای توپی و گروهی این منطقه را به فرهنگ مردم آن نسبت دهند. ادعای باطلی که با موفقیت جوانان "الشتر لرستان" در سطح اول ملی و جهانی هندبال و والیبال رنگ باخت.
 اما این خطه سالهاست در سطح اول فوتبال ایران تیم منسجمی نداشته است و حضور کوتاه مدت شیرین فراز کرمانشاه در لیگ برتر هم نتوانست انتظارات را برآورده کند. هم اکنون در سطح دوم فوتبال کشور، لیگ دسته یک، پنج تیم فوتبال : گهر زاگرس درود، شیرین فراز کرمانشاه، شهرداری یاسوج، پاس همدان و نفت مسجد سلیمان از استانهای مردمان زاگرسی حضور دارند و دست بر قضا هر پنج تیم در یک گروه قرار گرفته اند.
28 تیم فوتبال در مسابقات لیگ دسته یک فوتبال کشور در سطح کشوری و در دو گروه 14 تیمی "الف" و "ب" به رقابت میپردازند. هر تیم با 13 تیم دیگر گروه خود یکبار به عنوان میزبان در شهر خود و یکبار به عنوان میهمان در شهر تیم حریف مسابقه میدهد. یعنی 26 مسابقه یا به بیان فوتبالی ، 26 هفته رقابت در هر فصل این لیگ داریم. تیم های اول هر دو گروه به سطح اول فوتبال یا همان لیگ برتر صعود میکنند و تیم های دوم گروهها برای کسب سومین سهمیه لیگ برتر باید با هم مسابقه ی پلی آف برگزار کند.
در روزهای انتهایی این لیگ، از گروه "ب" جایی که تیمهای زاگرس نشین رقابت میکنند، تیم "آلومینیوم هرمزگان"، پس از 23 هفته رقابت با کسب 46 امتیاز و به عنوان تیم اول به لیگ برتر صعود کرده است و 5 تیم غرب کشور باید برای کسب سهمیه پلی آف تلاش کنند. در بین این تیمها " تیم فوتبال گهر زاگرس درود لرستان" در فاصله ی 3 هفته مانده تا پایان این لیگ و با کسب 35 امتیاز ، پس از آلومینیوم هرمزگان  در رتبه دوم قرار داشته و بیشترین بخت صعود را دارد. جدی ترین رقبای این تیم، ماشین سازی تبریز و نساجی مازندران هستند که هر دو با 34 امتیاز در رتبه های سوم و چهارم گروه "ب" قرار دارند. تیمهای زاگرسی "شهرداری یاسوج" و "پاس" هم با 32 امتیاز در رتبه های پنجم و ششم هستند. "شیرین فراز" و "نفت مسجد سلیمان" نیز با 30 امتیاز در رتبه های هشتم و نهم جدول این گروه چهارده تیمی جاخوش کرده اند.
 با توجه به اینکه 3 بازی دیگر تا اتمام این لیگ فرصت هست، هر 5 تیم زاگرسی شانس کسب رتبه دوم و شرکت در بازی پلی آف را دارند. ولی شانس تیم "گهر" بسیار بیشتر از 4 تیم دیگر است. اعضای این تیم کم ادعا با دریافت کمترین حق الزحمه بهترین نتیجه ی ممکن را گرفته اند و حتی اگر صعود هم نکنند بازهم کار بزرگی را تا به اینجا انجام داده اند.
بنده به عنوان یک هوادار دوآتشه ی "استقلال تهران" که 21 سال سابقه هواداری از آبیهای پایتخت را دارم و در گرما و سرما به تشویق تیم محبوبم پرداخته ام، به چند دلیل آرزومند حضور "گهر زاگرس" و یا تیم دیگری از میان تیمهای زاگرسی ، در لیگ برتر هستم و از شما خواننده ی محترم این مطلب میخواهم اگر با دلایل حقیر هم دل هستید، از طریق ایمیل، وبلاگ، و اگر دستتان میرسد، نشریه اتان، این مطلب را به رویت دیگران نیز برسانید.
و اما دلایل من :
گهر شایسته ترین تیم از میان 28 تیم دسته یک، برای حضور در لیگ برتر است، چون با وجود مشکلات مالی فراوان، آهسته و پیوسته و به دور از هرگونه جنجال، فوتبال را برای فوتبال بازی کرده است و در رتبه ی دوم گروه خود قرار گرفته است.
گهر درود ، برخلاف چهار تیم دیگر زاگرسی، از شهریست که هیچگاه در فوتبال ایران مطرح نبوده و این فرصتی است برای رشد فوتبال و ورزش این شهر کوچک. سابقه تیم"پاس" بر همگان روشن است، "شیرین فراز" هم چندصباحی مهمان لیگ برتر بوده، "شهرداری یاسوج"را نیز همه با درخشش امسالش در جام حذفی شناختند و "نفت مسجد سلیمان" را نیز که به عنوان "مهد فوتبال ایران" به رسمیت میشناسند. در این میان جایگاه "درود" و تا حدودی "لرستان" در فوتبال کشور هنوز جایگاه معتبری نیست و با حضور گهر در لیگ برتر سال بعد میتوان آینده خوبی را برای فوتبال این خطه متصور شد.
گهر به نوعی نامش معرف، شناسه و تداعی گر زاگرس است. مضاف بر  این پسوند "زاگرس" همراه با نام دریاچه ی زیبای "گهر" ترکیب زیبایی برای نام این تیم ایجاد کرده است.
گهر تنها تیم استان محروم لرستان است که در این سالها توانسته است خودی نشان دهد. مطرح شدن این تیم در کشور میتواند چهره ی محرومیت را از این استان غنی و پرظرفیت بزداید پس از سالها دوری از خاطره ی "خیبر خرم آباد" گهر جانشینی شایسته برای آن است.
گهر درود لرستان ، دقیقا در وسط حوزه ی زاگرس و در محل تلاقی مناطق لرهای کوچک و بزرگ قرار دارد. این فاکتوری نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. این تیم میتواند موجبات همدلی و نزدیکی این مردمان را فراهم سازد و تمرین مشترک کوچکی باشد برای آرمانهای مشترک بزرگ.
به عنوان و به عنوان یک هوادار حرفه ای فوتبال، در پایان سخن، از همه ی عزیزان زاگرسی غیرتی میخواهم با حضور در استادیومهای محل برگزاری 3 بازی باقیمانده ی تیمهای زاگرسی، و به خصوص "گهر زاگرس" و تشویق سالم، نقش موثر و حیاتی خود را در صعود محتمل این تیمها ایفا کنند. به تجربه دریافته ام که نیمی از نیروی هر تیم در سکوها قرار دارد. امری که بزرگترین فوتبالیستهای حال حاضر ایران نظیر علی کریمی و مهدی رحمتی نیز به آن معترف هستند. شانسی که هست، زمان خوب این بازیهاست که پنج شنبه و جمعه یعنی روزهای تعطیلی هستند. حتما از این فرصت استفاده کنید.
در اینجا زمان و مکان دقیق برگزاری بازیهای این 5 تیم را طبق آخرین اعلام سازمان لیگ برتر در آخرین روز سال 90 برای شما مینویسم. احتمال اینکه زمان و مکان این بازیها عوض شود کم است ولی پیگیر باشید، اینجا ایران است! برنامه ی بازیهای آینده 5 تیم زاگرسی :
 
هفته 24 ام ، پنج شنبه 17 فروردین 91 ساعت 4 و ربع بعدازظهر:
گهر زاگرس- کاوه تهران- محل بازی ورزشگاه الیاف تهران
پاس همدان- شهرداری یاسوج- محل بازی ورزشگاه شهدای قدس همدان
شیرین فراز کرمانشاه- نیروی زمینی تهران- محل بازی ورزشگاه پادگان جی تهران
نفت مسجد سلیمان- نساجی مازندران- محل بازی ورزشگاه شهید وطنی قائم شهر مازندران
 
هفته 25 ام، جمعه 25 فروردین 91، ساعت 4 ونیم بعدازظهر:
گهر زاگرس- نیروی زمینی تهران- محل بازی ورزشگاه تختی درود
شهرداری یاسوج-تربیت یزد- محل بازی ورزشگاه تختی یاسوج
پاس همدان- کاوه تهران- محل بازی ورزشگاه شهدای قدس همدان
نفت مسجد سلیمان- برق شیراز- محل بازی ورزشگاه شهید بهنام محمدی مسجد سلیمان
شیرین فراز کرمانشاه- استقلال صنعتی- محل بازی ورزشگاه آزادی کرمانشاه
 
هفته 26 ام و هفته پایانی و روزی حساس، پنج شنبه 31 فروردین 91، ساعت 4 ونیم بعدازظهر:
گهر زاگرس- استقلال صنعتی- محل بازی ورزشگاه تختی اهواز
شهرداری یاسوج- کاوه تهران- محل بازی ورزشگاه الیاف تهران
پاس همدان- نیروی زمینی تهران- محل بازی ورزشگاه پادگان جی تهران
نفت مسجد سلیمان- آلومینیوم هرمزگان- محل بازی ورزشگاه خلیج فارس بندرعباس
شیرین فراز کرمانشاه- نساجی مازندران- محل بازی ورزشگاه شهید وطنی قائم شهر مازندران

من یک زاگرسی، یک لک زبان، یک لرستانی و یک خرم آبادی مهاجر ساکن کرج، به ورزشگاههای تهران میروم و امیدوارم شاهد حضور حماسی زاگرس نشینان در استادیوم ها باشم. خدا با ماست.

/ 1 نظر / 60 بازدید
لکستان

جان پدر مادرتون واژه ی زاگرس رو باب نکنید و نذارید مثل واژه ی پهلوی به جای لکستان و لکی متداول بشه اینو بفهمید همه اقوام کنار زاگرس یکی نیستند و اطراف این رشته کوه ترک و کورد و لک و لر و فارس و........ زندگی میکنه و این همه زاگرس زاگرس گفتن چیزی جز خفه کردن نام لکستان در پی نداره