کشف جدید دانشمندان: ایران و زاگرس منشأ کشاورزی در 12 هزار سال پیش (+عکس)

از سال 2009 حفاری هایی به رهبری " نیکولاس کونارد " باستان شناس دانشگاه " توبینگن" آلمان در این منطقه آغاز شده بود.

هدف از این طرح مطالعاتی که "پروژه باستان شناختی زاگرس مرکزی(CZAP)" نام گرفته و یک برنامه  تحقیقاتی مشترک  بین ایران و انگلیس است،  پژوهش در مورد منشاهای یکجانشینی، اهلی گری و کشاورزی در غرب ایران است.

طبق فرضیه پشین دانشمندان، منشا کشاورزی در منطقه ای در غرب " هلال حاصلخیز"( دانشمندان اصطلاح هلال حاصلخیز را به عنوان منشا پیدایش کشاورزی در خاورمیانه نام می برند) در بین عراق و ترکیه و سوریه و اردن می دانستند اما با یافته جدید دانه هایی متعلق به 12 هزار سال پیش به همراه اشیایی از زندگی دوران سنگی انسان در تپه های چغا گاوانه در اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه در منطقه زاگرس ، منشا پیدایش کشاورزی های اولیه را به ایران منتقل می کند.

نیکولاس کونارد که تحقیقات تحت رهبری او به یافته های جدید ختم شده،می گوید، پس از پیشنهاد یک همکار ایرانی پروژه تحقیقاتی شان، یک محوطه را به عمق 8 متر حفر کرده اند و به یک کلونی انسانی متعلق به 12 هزار سال پیش رسیده اند.

کونارد که یک سنگ شناس است صدها دانه جو و گندم و عدس را برای مطالعات بیشتر به همکار خود خانم " سیمون ریئل" در دانشگاه توبینگن آلمان می فرستد و وی در مطالعات بیشتر بر روی این دانه ها متوجه می شود این دانه ها متعلق به 12 هزار سال پیش هستند.
تحقیقات باستان شناسان در منطقه تپه های چغا در اسلام آباد غرب
دانه جو کشف شده زیر میکروسکوپ
ابزارهای سنگی کشف شده از محوطه

/ 3 نظر / 87 بازدید
nima

با سلام.اگر بخواهيد من ميتونم يك قالب زيبا و مرتبط با هرآنچه كه شما ميخواهيد براتون درست كنم.من مدت زياديه كه قالب درست ميكنم و بيشتر قالبام وردپرسه.اگه بخواهيد ميتونم يه قالب وبسايت با يك دامنه ir. ّبراتون ظرف مدت كوتاه و با قيمتي باورنكردني و خوب با پشتيباني 24 ساعته درست كنم. از نمونه كارهاي من در ساخت وبسايت سايت safaei14.ir ميباشد.بهرحال اگر مايليد كه براتون درست كنم.با من تماس بگيريد nimasafaei@yahoo.com 09398848158

م.ح.ش

باعرض سلام وخسته نباشی خدمت مدیر محترم وبلاگ وبلاگ قشنگ .پرمحتوایی داری . باکسب اجازه لینکتون کردم ،خوشحال میشم که متقابلا وبلاگ ما رو لینک کنید. ممنونتون میشم kohnani.blogfa.com

ازاده

سلام طایفه های بزرگ بیرانوند و خسربگ و حسنوند در بروجرد سکونت دارند.ولی دریغ ازدیدن نام بروجرد در این سایت