شبکه رادیویی لک زبان

 

 

فتاح کمری مدیرکل صدا و سیمای لرستان در پی درخواست کمیته لک زبانان مقیم تهران و مردم مناطق لک نشین لرستان  گفت : امکان ایجاد این  رسانه در لرستان وجود ندارد.

وی افزود : ایجاد این رسانه نه تنها در  اتحاد و همدلی لرستانی تاٌثیر نخواهد داشت بلکه موجب فاصله گرفتن اقوام خواهد شد ، وی با ملاک قرار دادن لهجه لری بعنوان زبان پایه در صدا و سیمای مرکز لرستان امکان  ایجاد رادیویی به لهجه های دیگر امکان پذیر نیست .

……………………………………………………………………………..............................................…….

 پی نوشت :

  جناب مدیرکل محترم ماهم دوست نداریم بین اقوام لرستان جدایی و فاصله ای بیفتد ولی ما لک زبانانکه حدود بیشتر از جمعیت نیمی از لرستان را تشکیل داده ایم ( مردم شهرستانهای کوهدشت ، سلسله ، دلفان و 40 درصد از مردم خرم آباد ) به زبان باستانی و کهن خود ارزش زیادی قائل هستیم با وجود اینکه در شبکه افلاک لرستان بصورت  یک بعدی و اهمیت دادن خاص به یک گویش بطوریکه لهجه سخن گفتن مجریان و حتی برنامه های طنز و همچنین سریالهای محلی به لهجه لری خرم آبادی می باشد و ما دوست نداریم این عوامل باعث ازبین رفتن زبان کهن لکی بویژه در نسل جدید گردد. بفرض مثال در استان آذربایجان که استانی آذری زبان هستند وبا وجود جمعیت کم  کرد زبان در آن استان مانند مهاباد باعث شده ای شهرستان دارای شبکه رادیو و تلوزیون مستقل و به زبان کردی باشد در عین حال ما با این جمعیت زیاد نمی توانیم یک رادیو داشته باشیم

صدا و سیما باید توجه ویژه ای به این مهم داشته باشد در ادامه راه حل هایی پیشنهاد میگردد که امید است مورد توجه مسئولین صدا و سیما در استان وکشور قرار گیرد .

1- ایجاد یک مرکز صدا و سیمای مستقل به مرکزیت یکی از شهرهای الشتر ، کوهدشت و نورآباد

2- تقسیم برنامه های زنده و غیر زنده شبکه افلاک به صورت یک روز در میان برای لرها و لک زبانها ( با تمام مشکلات احتمالی و حل موقتی مشکل )

3- زیر پوشش قرار گرفتن مناطق لک نشین توسط صدا و سیمای کرمانشاه که حداقل از لحاظ زبانی دارای زبانی نزدیک به هم ومشترک با کرمانشاهیان هستند .

/ 8 نظر / 17 بازدید
آبرا

وقتی پا در رکاب اسب می نهی بر بال تاریخ سوار شده ای شمشیر و عمل تو ماندگار می شود چون هزاران فرزند به دنیا نیامده این سرزمین آزادی اشان را از بازوان و اندیشه ما می خواهند . پس با عمل خود می آموزانیم که پدرانشان نسبت به آینده آنان بی تفاوت نبوده اند .و آنان خواهند آموخت آزادی اشان را به هیچ قیمت و بهایی نفروشند . نادر شاه افشار آبرا[گل]

آگر

سلام دوست من خسته نیاشی کارت عالی و جذابه.به علت برخی دلایل که بعد برات خواهم نوشت اسم خود را به آگر یا که ور تغییر داده ام لطف کن اسم من (عظیم علی پور)رادر قسمت نویسندگان همکار به آگر تغییر بده با سپاس منتظرتم

عزیزی

هئ روو بئ را هئ روو بئ را فقط همین

دیاکو

از کار شما برای معرفی فرهنگ لک ممنونم ولی اگر لک را دوست دارید بیشتر در مورد زبان و فرهنگ آن تحقیق کنید چون که لک از کرد جدا نیست.بژی کورد بژی کوردستان.

خسته نباشید. از اینکه در این زمینه کار میکنید کمال تشکر را از شما دارم. یک لک الشتری[لبخند]

یک لک دلفانی(دره مهرگان)لطفا ادامه بدید

كس وكارم باي ادامه دي تي.

داریوش

ونوم خدای دس دل وازو دل رحم درودخدابر مردم دلیر وشجاع لکستان برادر عزیز با پیشنهاد شما موافقم امیدوارم که با همت مردم وپیگیریهای مسعولین محترم ملت بزرگ لک به این ارزوی خود برسد انشا الله