ابزار هدایت به بالای صفحه

لباس و پوشش محلی زنان ایلام - نشریه اینترنتی لکستان:پیشنهادی برای تشکیل استان لکستان:الشتر،کوهدشت،نورآباد،دره شهر،هرسین،بیستون،کنگاور،صحنه...
نشریه اینترنتی لکستان
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      نشریه اینترنتی لکستان:پیشنهادی برای تشکیل استان لکستان:الشتر،کوهدشت،نورآباد،دره شهر،هرسین،بیستون،کنگاور،صحنه... (این وبگاه در ستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است)
لباس و پوشش محلی زنان ایلام نویسنده: نشریه اینترنتی لکستان - جمعه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٧

لباس و پوشش محلی زنان ایلام
وحید درخشنده


در زیر به توضیح تعدای از پوشش های محلی زنان ایلامی پرداخته شده است. این پوشش ها در بین سایر زنان لک مناطق دیگر نیز مورد استفاده است.

سرپوش یا سرون: Sarvan

در گذشته زنان بیشتر نقاط استان ایلام مقداری از موی سر طرفین خویش را پس از بافتن در دو طرف صورت آویزان میکردند و به آن چتر می گفتند. و این عمل صرفا برای زیبایی بوده و بقیه موی سر کاملا پوشانده می شد .سرون نوعی پوشش برای زنان است که در برخی نقاط مانهند شیروان چرداول و ایوان و معدود نقاط دیگر استان متشکل از کلاه یا عرقچین – یک یا دو عدد گل وندی و گاهی هبر و یا نوعی چفیه سیاه رنگ رگه دار می باشد . که به دور عرقچین بسته شده و حجم بزرگی را تشکیل و مقداری از اضافه آنها برای زیبایی به پشت آویزان می گردد.  


عرقچین یا کلاو: kelaw
نوعی کلاه زنانه می باشد که در نقاط مختلف استان رایج است جنس آن معمولا از پارچه نخی سفید رنگ و گاه به رنگ های دیگر می باشد که مقدار کمی از سر را می پوشانمد و هیچگاه به تنهایی به کار نمی رود و سایر سرپوش ها روی آن بسته می شود.و هر گاه که عرقچین یا کلاو منجوق دوزی شده باشد سرپوش هایی که بر روی آن بسته می شود به حداقل ممکن می رسد تا زیبایی آن بیرون بماند.


گل ونیgolwani
نوعی سرپوش از جنس حریر – ابریشم یا نخی می باشد . که در اندازه مختلف کوچک و بزرگ تولید می شود. و جنس آن نازک بوده و زمینه مشکی داشته و با گل وبته و نقش های ساده اسلیمی در رنگهای سفید و قرمز و یا سبز و گاهی نارنجی و آبی و زرد تزئین گردیده است . در بیشتر نقاط استان به غیر از نقاط جنوبی با شیوه های تقریبا مشابهی از گل ونی برای پوشش سر استفاده می شود و گاهی به مانند روسری و یا بر روی عرقچین و یا با بستن دو عدد یا بیشتر آنها به همدیگر یک سرپوش بزرگ تر تشکیل می دهند که در مناطق مانند شیروان چرداول- ملکشاهی – و ارکوازی و قسمتی از ایوان آنرا به صورت سه گوش روی سر انداخته و سرپوش هبرراروی آن بردورسرمی بندند.
گاهی به گل ونی های بزرگ سرون و یا علی خانی نیز می گویند.
 
تاکاریtakari
نوعی سرپوش زنانه که از جنس حریر و یا نخی مربع شکل وبزرگ از گل ونی ضخیم تراست . زمینه ی آن سیاه ودارای خطوط باریک به صورت رگه های نازک قرمز تیره ویا سبز می باشد ودارای ریسه درحاشیه می باشد ووقتی ازاضافه ی هردوسرآن به پشت آویزان می گردد ومعمولاً زیر آن وبرای پوشاننده طرفین صورت وموی سر ازگل ونی که زیر آن قراردارداستفاده می شود این نوع سرپوش عموماً درمنطقه ی آسمان آباد وهلیلان درشهرستان شیروان چرداول وشهرستان ایوان استفاده می شود .


از: ایلام سرزمین آلامتو

  نظرات ()
مطالب اخیر آیین رونمایی از اثر فرهنگ باساک: ریشه شناسی زبان لکی فرهنگ زبان لکی باساک منتشر شد شادباش سال نو نامیرایی در ابیات مور و هوره امرداد و زبان لکی لکی زبانی برای شعر و شاعری کاربردی کردن زبان‌های بومی مانع از انقراض آنها میشود درگذشت رضا مریدی هنرمند سرنانواز دلفانی کشف جدید دانشمندان: ایران و زاگرس منشأ کشاورزی در 12 هزار سال پیش (+عکس) نوشتاری پیرامون لکستان
کلمات کلیدی وبلاگ آداب و رسوم لکها (٥۳) اخبار لکستان (۱٢٢) بازی های محلی لکستان (٢) تاریخ لکستان (٥٦) تحقیق و پایان نامه دانشجویی (۳٢) جاذبه های گردشگری لکستان (٢) زبان و ادبیات لکی (٢۱٠) شعر لکی (۱٧) طوایف و اقوام لک (۳۱) مشاهیر و چهره های لک (٩٦) معرفی وبلاگ (٩) مناطق لک نشین (۱٤٦) موسیقی و آهنگ لکی (٧٧) هویت لکی (٤٧) ورزش لکستان (٥) کتب و مقالات لکی (٥٤)
دوستان من شاعران لکستان انجمن لک های ایران مرجع اختصاصی زبان و ادبیات لکی خبرگزاری لک پرس Lak Press مرکز فایل لکستان رضا حسنوند: پژوهشگر زبان لکی لكستاني لک آوا: لکستان ایلام هلیلان، داجیوند، لکستان كلوب لكستاني ها گروه لکستان در فیس بوک هفته نامه ی سیمره: کیانوش رستمی سلسله لکستان: فرزاد عزیزی کدخدایی ملاپریشان لکستانی لکی به انگلیسی لكستان نو: هوز لك نو دلایل لک بودن باباطاهرعریان سیمای کنگاور لکستان لک سرای: فرهنگ و شعر لکی وبلک: وبلاگ های لکستان لکستان دات آی آر لك امير سازمان لک ها جمهوری آذربایجان Lack House زبان و ادبیات لکی: فرزاد عزیزی شعر لکی: میثم قدمی باوه یال: نورمراد رضایی شعر لکی میثم قدمی (آگر) دلفان نو الشتر لکستان هانا: شعر لکی فرهنگ لک: کریم کیانی سرزمین لکستان: سامو لک شبکه فنی مهندسی لکستان: مصطفی عباسی آهنگ و کلیپ لکی: امیرعباس یوسفوند دانلود آهنگ هاي لكي: هامي خواننده لك: ابوالحسن جاويدان آیل لکستان: آرشا دلفانی نووه دار: شعر لکی اسداله آزادبخت ملاحقعلی سیاهپوش: شاعر و عارف لک شهر کهره: مصطفی کوچکی موسیقی لکی: رشید کوچکی ادب پارسي و لكي: فتحعلي قبادي آبان لک: شعر لکی: قاسم عبدالهی فرزند خرم آباد: لکستان پژوهشگر لک: سید آرمان حسینی آبباریکی زبانشناسی لکی: وهاب کریمی دلفان لکستان: محمد امین علیپور فروشگاه موسيقي لكي غلامياري دانلود بهترین موسیقی های لکی و لری دلفان دیار: لکستان خبرگزاری کاسی: زاگرس نشینان الشتر آنلاین روستای باباگردعلی کوهدشت لکستان امروز ولی ا... نورمحمدی کمپین نجات میرملاس هلیلان نگین لکستان انجمن دانشجویان لک دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی لک سرود هلیلان بیلانگاه پدری ژیریان الشتر صدای دلفان مرجع آنلاین زبان و ادبیات لکی زمی بهر: کرم تیموری لکستان امروز کاژه پایگاه خبری لکنا کوهنانی(کونانی -کورونی) روستاي چروگره كوهدشت اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...